ARAL CULTURE SUMMIT IS AN EMERGENT INITIATIVE DEDICATED TO THE SOCIAL AND ENVIRONMENTAL TRANSFORMATION OF THE ARAL SEA REGION THROUGH ART, CULTURE, SCIENCE, AND DESIGN.
The Summit
Aral Culture Summit brings together local and international activists, artists and scientists to explore and implement ecological, social and cultural pathways to sustainable development of Karakalpakstan.
It will act as both an itinerant platform for exchanging ideas and a placemaking initiative to revive the regional landscape and strengthen the community identity, while attracting new businesses that align with the principles of circular economy, creating sustainable economic growth.
The Mission
Aral Culture Summit aims to draw attention to the ecological challenges and opportunities in and around Karakalpakstan, empower and unite the local community, and evolve the region into an environmentally sustainable and culturally enriching destination.